Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Carcassonne: Największa twierdza średniowiecznej Europy

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świat Carcassonne,
Wys�ano dnia 19-08-2012 o godz. 10:24:29 przez rafa 10762

Położone w Langwedocji u podnóża francuskiej części Pirenejów Carcassonne jest jedną z największych atrakcji turystycznych południowej Francji.Otoczone podwójnymi murami obronnymi z mnóstwem baszt i wieżyczek jest najlepiej zachowanym przykładem średniowiecznej miejskiej architektury obronnej w Europie. Z uwagi na swoją historyczną i estetyczną wartość w 1997 roku zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przez zwodzony most i potężną bramę wchodzimy do średniowiecznego miasta, które stanowi labirynt wąskich brukowanych uliczek i kamiennych domów pokrytych czerwoną dachówką. Wśród pełnych zieleni placów i ogródków natykamy się na urokliwe winiarnie, kawiarenki i gospody. Ulice wypełniają kolorowe sklepiki i stragany pełne średniowiecznych tkanin, ubrań i wszelakich rekwizytów. Gwar i tłum – czujemy się jak na średniowiecznym jarmarku.

Wchodząc do Bazyliki Saint-Nazaire, której wnętrze zdobią wspaniałe rzeźby, XVI-wieczne organy oraz XIV wieczne witraże spotyka nas miła niespodzianka – koncert chóru męskiego, a w repertuarze rosyjskie pieśni starocierkiewne. Sześciu facetów, imponujące głosy i wspaniała akustyka Bazyliki zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Po muzycznej uczcie kierujemy się do serca Carcassonne, na zamek książęcy. Jest to forteca w fortecy – ma bowiem własną fosę, pięć baszt i drewniane ganki obronne wokół murów. W zamku zwiedzamy historyczne sale oraz muzeum, w którego zbiorach są rzymskie amfory, terakotowe naczynia, kamieniarka z katedry i kamienne pociski. Kolejną atrakcją Carcassonne przeznaczoną dla zwiedzających jest Eagles of La Cite – największa na świecie wystawa ptaków drapieżnych. To tu od marca do listopada możemy zobaczyć efektowne pokazy sokolniczej sztuki łowieckiej w wykonaniu sokołów, jastrzębi, orłów, sępów i kondorów.

Zmęczeni kilkugodzinnym zwiedzaniem i gwarną atmosferą miasta postanowiliśmy udać się na wycieczkę wzdłuż miejskich murów i ich 52 wież. Roztaczające się z nich wspaniałe widoki na miasto, stary kamienny most nad rzeką Aude i piękne równiny Langwedocji towarzyszyły nam już do końca dnia. Na zamek ponownie postanowiliśmy wrócić nocą, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Mijając efektownie podświetlone mury i baszty, weszliśmy w wąskie i mroczne o tej porze uliczki oświetlone delikatnym światłem stylowych latarni. Nocny spacer po tym zaczarowanym miejscu wprowadził nas w niepowtarzalny nastrój i pozwolił odczuć klimat i atmosferę tego miejsca. Myślę, że kto raz przekroczył mury Carcassonne, ten zawsze będzie chciał tu wrócić.


Sergiusz Pawłowski

Carcassonne. Francja


Carcassonne położone u podnóża francuskiej części Pirenejów jest najlepiej zachowanym przykładem średniowiecznej architektury obronnej w Europie....

  Album Carcassonne. Francja


Komentarze

Error connecting to mysql